WSPIERAMY

EKO
NGO

POPOŁUDNIE W OLSZTYNIE

Naturoterapia, radiestezja i bioenergoterapia - czym są?

IZBA RZEMIOSŁA
Czym zajmuje się naturopata, bioenergoterapeuta i radiesteta? Kto może spróbować swoich sił w tych zawodach? Zapytaliśmy o to ekspertów, członków Warmińsko-Mazurskiego Cechu Naturoterapeutów.

Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów działa w Olsztynie od kilkunastu lat. Zrzesza naturoterapeutów, bioenergoterapeutów oraz radiestetów. To zawody zajmujące się niekonwencjonalnymi metodami leczenia, które od lat cieszą się popularnością i zaufaniem wielu klientów.

Czym jest i na czym polega naturoterapia? „Obejmuje wiele metod profilaktyki zdrowia, przywracania harmonii ducha, umysłu, ciała, przede wszystkim ciała. Jest to, w moim gabinecie takie miejsce, gdzie można odpocząć, zrelaksować się, ale też poprawić swój stan zdrowia” – wyjaśnia Bożena Banach, mistrz naturopata. Do takich metod należą m.in. masaże energetyczne, masaże hawajskie, czy chociażby powracające do łask pijawki.

Kolejnym zawodem reprezentowanym przez Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów jest bioenergoterapeuta. „Bioenergoterapeuta ocenia stan energetyczny organizmu człowieka i eliminuje zaburzenia, które ewentualnie tam występują. Zabieg jest całkiem przyjemny, klient sobie leży, lub siedzi, w zależności od stanu jego zdrowia, a bioterapeuta podchodzi i pierwsze co, sprawdza stan tej energii. Jeżeli znajdzie jakieś blokady, powinien je usunąć, zharmonizować, doenergetyzować” – mówi Małgorzata Barabasz, mistrz naturopata, bioenergoterapeuta.

Dużą popularnością od lat cieszą się radiesteci. Na czym polega ich praca? „Poprzez odczuwanie tego, co jest niewidzialne, niedotykalne, poza percepcją naszych podstawowych zmysłów, jest w stanie odczuć i świadomie przeanalizować, co czuje, różne oddziaływania, w związku z tym jest w stanie wyciągnąć z tego wnioski, które potrafi przełożyć na praktyczne korzyści” – wyjaśnia Jakub Zemła, radiestety, bioenergoterapeuta i naturopata. Do takich korzyści należy m.in. wytyczenie studni, wskazanie najlepszego miejsca na budowę domu, zbadanie przestrzeni energetycznej danego człowieka.

Inną dziedziną radiestezji jest radiestezja terapeutyczna. „Możemy pomagać nawet na odległość. Nie ma ograniczeń dla energii i wykorzystując, mając wiedzę i wykorzystując techniki możemy przywrócić równowagę, możemy zharmonizować chory organ, możemy doenergetyzować organ” – podkreśla Włodzimierz Sieradzki, mistrz naturopata i radiesteta.

Jakie cechy powinien posiadać naturoterapeuta, radiesteta, bioenergoterapeuta? „Istotne jest, aby każda osoba, która zajmuje się naturopatią, była taka zrównoważona w sobie, to też taki jest proces, proces swojej pracy nad sobą. Taka osoba, też ważne jest, aby miała zrównoważone życie psychiczne, aby te wszystkie funkcje poznawcze też były na odpowiednim poziomie” – zaznacza Krystyna Jaworowska, mistrz naturopata.

Chcąc zajmować się wspomnianymi wcześniej zawodami w sposób profesjonalny, trzeba ukończyć specjalne kursy. Szukając ich warto sprawdzić, czy są rekomendowane przez Cechy Naturoterapeutów zrzeszone w Izbach Rzemiosła. „One zrzeszają specjalistów, rzemieślników, którzy zajmują się profesjonalnie w danej branży. Żeby mieć taki zawód już profesjonalny, to należy zrobić specjalny tryb szkolenia, tryb trwa określoną ilość godzin, właśnie pod patronatem Rzemiosła” – podkreśla Krystyna Jaworowska. Osoba, która ukończy szkolenie oraz posiada udokumentowane doświadczenie zawodowe, może przystąpić do egzaminu czeladniczego bądź mistrzowskiego przed komisją egzaminacyjną Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.