WSPIERAMY

EKO
NGO

POPOŁUDNIE W OLSZTYNIE

Tajemnice Archiwum - historia w dokumentach

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Unikalne dokumenty, mapy i księgi. To kopalnia wiedzy o dawnych dziejach Olsztyna i regionu. Zaglądamy do Archiwum Państwowego w Olsztynie.

W murach budynku przy Partyzantów w Olsztynie kryją się setki tysięcy dokumentów. Zawarte są w nich dzieje miast, ich mieszkańców i instytucji funkcjonujących na Warmii i Mazurach. „To jest przede wszystkim pamięć o tym, co się tutaj wydarzyło i zostało utrwalone, pamięć jest ulotna, ale zapisana tutaj przetrwała i przetrwa” - zapewnia dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie prof. Norbert Kasparek.

Archiwum Państwowe w Olsztynie to sześć oddziałów, w których gromadzone i ewidencjonowane są dokumenty, mapy, akta i księgi. W sumie – 5,5 km akt. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1379 roku. W zasobach archiwum jest także wiele planów miast i ręcznie wykonanych map. „Bez zbiorów Archiwum Państwowego nie wyobrażam sobie badań nad historią Olsztyna. To miejsce, gdzie historyk jest stale obecny, tam mamy największy zasób dokumentów źródłowych” - przekonuje Rafał Bętkowski, historyk i regionalista z Muzeum Nowoczesności Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Szczegółowe informacje o działalności tego miejsca można znaleźć w Internecie: www.olsztyn.ap.gov.pl