WSPIERAMY

EKO
NGO

POPOŁUDNIE W OLSZTYNIE

Interdyscyplinarna dyskusja o głosie

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Głos to narzędzie komunikacji i pracy, które warto utrzymywać w dobrym zdrowiu. O tajnikach ludzkiego głosu i o jego zagrożeniach dyskutowano podczas drugiej odsłony interdyscyplinarnej konferencji „Trakt Głosowy”, która odbyła się w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej w Olsztynie.

Służy przede wszystkim do komunikacji, jest również narzędziem pracy dziennikarzy, śpiewaków i przedstawicieli wielu innych zawodów. Głos odgrywa w naszym życiu szczególną rolę. „Wszystkie dane wskazują, że mimo cyfryzacji społecznej ten głos jednak odgrywa z roku na rok coraz większą rolę i jest bardzo potrzebny, zważywszy również na to, że coraz więcej grup zawodowych jest oparte o głos, jego używanie” – zauważa prof. Agata Szkiełkowska, kierownik kliniki audiologii i foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Olsztyn od 2023 roku jest dla foniatrów, audiologów i laryngologów ważnym punktem na mapie kraju. „Zrodziła się taka idea, aby w jednym miejscu, a udało się to w Olsztynie, stworzyć miejsce dla interdyscyplinarnej Pracowni Badań nad Głosem przy Katedrze Otorynolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi UWM w Olsztynie. Jest to miejsce, w którym możemy integrować procesy związane z głosem w kontekście wykonawczym i w kontekście zdrowotnym” – mówi dr hab. prof. UWM Hanna Zajączkliewicz, kierownik katedry otorynolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM. Pokłosiem utworzenia Pracowni była konferencja „Trakt Głosowy”, która w tym roku odbyła się po raz drugi, w Domu Lekarza – siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie. „Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, to znaczy szuka związków przyczynowo-skutkowych między wszystkimi tymi procesami fizjologicznymi, które w jakikolwiek sposób mają wpływ na przetwarzanie fali akustycznej głosu ludzkiego” – zaznacza prof. Zdzisław Madej z katedry otorynolarynlogoii, chorób głowy i szyi UWM.

W planie drugiej odsłony konferencji znalazły się takie tematy, jak trakt głosowy w kontekście zaburzeń czynnościowych głosu, rola psychologa w zawodowym życiu śpiewaka, rehabilitacja głosu, czy emisja głosu. „Tutaj mamy oczywiście naukę podstawową, medycynę, szczególnie otorynolaryngologię, audiologię, foniatrię, ale również akustykę, mamy także fizykę, mamy także tą perspektywę wykonawczą, czyli głos w perspektywie artystycznej” – mówi prof. Madej.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konferencji „Trakt Głosowy” wzięło udział 40 słuchaczy, w tym roku zaś 120. W planie wydarzenia znalazły się nie tylko wykłady, ale też kurs mistrzowski i występy wokalne.