Hieronim Skurpski urodził się 17 października 1914 roku jako Herman Karl Schmidt. Pochodził z miejscowości Skurpie, jednak w kolejnych latach związany był między innymi z Działdowem i Olsztynem – i to właśnie w tych miastach otrzymał tytuł honorowego obywatela. Zmarł w Olsztynie 16 września 2006 roku.
Był malarzem, rysownikiem, badaczem, popularyzatorem i muzealnikiem. Aby uhonorować dokonania tej wybitnej postaci, w Archiwum Państwowym w Olsztynie zorganizowano spotkanie poświęcone Hieronimowi Skurpskiemu. „Istotą działania Archiwum jest pamięć. Pamięć to są ludzie, zwłaszcza ci, którzy zostawili taki widoczny ślad. Pana Hieronima Skurpskiego można powiedzieć, nie trzeba przedstawiać, bowiem czynny, aktywny przez całe dziesięciolecia w Olsztynie” – podkreśla prof. Norbert Kasparek, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano nie tylko pamiątki związane z Hieronimem Skurpskim. Ważnym punktem było również spotkanie z Anną Skurpską – córką pana Hieronima oraz Markiem Barańskim – przyjacielem rodziny. „Przy pierwszym spotkaniu jak góra, nie do objęcia. Wydawało się, że będzie żył wiecznie. Miał wigor i taką no po prostu wewnętrzną siłę ogromną, natomiast po bliskiej znajomości, no miód po prostu. To była chodząca encyklopedia naszego regionu” – podkreśla Marek Barański.
Hieronim Skurpski to jedna z najwybitniejszych postaci związanych z dzisiejszym województwem warmińsko-mazurskim. Po II Wojnie Światowej był czynnym organizatorem i animatorem życia kulturalnego w regionie. Był pierwszym dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur, a tę funkcję pełnił przez 20 lat. Hieronim Skurpski był również współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze, twórcą olsztyńskiego Biura Wystaw Artystycznych oraz prezesem oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie.